SSK ve BAG-KUR Emeklilerine eksik verilen zamlar

SSK emeklilerine eksik verilen Zamlar

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel'in Habertürk Ekonomi sayfasındaki "Emekli verilmeyen zammı dava ile almaya başladı" haberinde; SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2003 yılı Ocak ayında verilmesi gereken yüzde 3,25 oranında ve 2006 yılı Ocak ayında verilmesi gereken yüzde 2,25 oranlarındaki zamlar yasa hükümlerine rağmen uygulanmadığı, bu zamları almak için dava açmaya başlayan emeklilerin davalarının başarı ile sonuçlanmaya başladığı konu edilmişti.(http://www.haberturk.com/yazarlar/607847-emekli-verilmeyen-zammi-davayla-almaya-basladi) Bu haberi  linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

506 sayılı  ve 5510 sayılı SSGS yasasınn 20.maddesi kapsamındaki vakıflarda  da  SGK uygulamalarının altında bir uygulama yapılamamaktadır. Yukarıda belirtilen yıllarda  Özel Banka emekli sandığı vakıf  emeklilerine, SSK Kurumunun kendi emeklilerine yaptığı oranda ve usüllerde artış  uygulaması  yapılmıştır. Basında çıkan son haberlerle ilgili olarak, SSK'nın bu konuda atacağı adımların veya yapacağı açıklamaların   Özel Banka emekli sandığı Vakıfları  için de rehber olacağını, konular netlik kazandıktan sonra  da gerekli değerlendirmelerin yapılacağı şüphesizdir.  Bu çerçevede;  konular açıklık kazanmadan, yazılı basında çıkan "sadece haber ve yorum niteliğinde olan" bu açıklamalardaki konunun zamana ve SGK uygulamalarının seyrine bağlı olduğunun  bilinmesinde ve  gelişmelerin beklenmesinde  fayda  görüyoruz..

Bu konuda Sn. Ali Tezel de 8/3/2011 günü kendisi sitesinde "İki gündür 2003 ve 2007 ocak ayında eksik ödenen SSK ve Bağ-Kur emekli aylığı zamları için haberlerimizi gördünüz. Ancak, 12 Haziran 2011 günü genel seçim var ve hükümeti umarım bu eksik zamları davaya gerek kalmadan sizlere verir diye ümit ediyorum. Bu sebeple biraz bekleyin" demektedir. (http://www.alitezel.com/tezel/index.php?sid=yazi&id=4368)  linkden bu yazıya da ulaşılabilir.
 

Gerek Özel Banka Vakıf yetklilerinin açıklaması ve gerekse sn Ali Tezel'in önerileri doğrultusunda fuzuli masraflara maruz kalmamak için acele edilmeden gelişmelerin ve SGK/SSK uygulamalarının beklenmesinin uygun olacağı görüşündeyiz.
Erol Yaman -Emekli Bankacı,

08 Mart 2011

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !